Як встановити Windows самостійно – інструкція для початківців.
Також до цієї теми:
→ ЯК ЗАПИСАТИ ВІНДОВС НА ФЛЕШКУ
→ Завантажити образ Windows
Все розвивається, з’являються нові технології, щоб спростити життя користувачам, а іноді й додати їм головного болю. Поява UEFI та GPT дисків стала однією з проблем, поскладнивши життя тим, хто хоче самостійно встановити ОС на свій комп’ютер. Будемо розбиратися. У цій статті розглянемо «чисте» встановлення системи «з під БІОС\UEFI». Що потрібно зробити?
- Необхідно точно з’ясувати, що за завантажувальний інтерфейс у вашого комп’ютера\ноутбука, стандартний BIOS чи новий UEFI.
Це можна з’ясувати, прочитавши специфікації материнської плати вашого комп’ютера або ноутбука. UEFI відрізняється за зовнішнім виглядом, як більш просунутий, з барвистою графікою та повноцінними графічними елементами, більш розширеними налаштуваннями, можливістю роботи мишею (не завжди) та ін. - Потрібно точно з’ясувати, яку структуру (стиль) має ваш системний диск, MBR (Master Boot Record) чи GPT (GUID Partition Table). Від цього залежатимуть усі подальші дії. Якщо не з’ясувати дані моменти, то це може призвести до невдалої установки системи та втрати часу.
Щоб з’ясувати, який диск стоїть у вас в комп’ютері, натискаємо правою клавішею миші по значку “Комп’ютер”, вибираємо “Управління”. У вікні вибираємо закладку “Керування дисками”, натискаємо правою клавішею по диску (не розділені) та вибираємо “Властивості” де переходимо в закладку “Тома”. На скріншоті нижче показано, чим відрізняються диски з різною структурою. Все це можливо, якщо система у вас знаходиться в працездатному стані. Якщо системи немає або вона пошкоджена, то скористайтеся завантажувальними програмами типу Acronis або подібними.
АБО
Або дізнаємося стиль розділів диска за допомогою командного рядка. Щоб запустити командний рядок в ОС Windows потрібно натиснути комбінацію Win + R , ввести “cmd” та клікнути “Enter“, чи під час встановлення Windows з диска або флешки натиснути клавіші Shift + F10 (на деяких ноутбуках Shift + Fn + F10), щоб відкрився командний рядок.
У командному рядку по порядку введіть команди (після кожної команди тисніть Enter):
- diskpart
- list disk
- exit
Зверніть увагу на останній рядок в результатах виконання команди list disk. Якщо там стоїть відмітка (зірочка), то цей диск має стиль розділів GPT, ті диски, які такої позначки не мають – MBR (як правило MBR, так як можуть бути й інші варіанти, наприклад, системі не вдається визначити, що це за диск ).
Структура диска не залежить від того, який диск, SSD (електронний) чи HDD (механічний).
Детальніше про MBR та GPT у статті MBR та GPT: відмінності структур розділів дисків та як їх перетворити
Після з’ясування інформації, який у вас БІОС та яку структуру має диск, завдання початку встановлення операційної системи розділяється на 3 різних способи:
- Встановлення з під класичного БІОС на стандартний диск зі структурою MBR.
- Встановлення з під UEFI (EFI) інтерфейсу на диск з MBR структурою.
- Встановлення з під UEFI на диск зі структурою GPT.
Важливе зауваження. Склалася помилкова думка, що для того, щоб завантажитися з завантажувального носія (записаного DVD/CD або створеної завантажувальної флешки) потрібно заходити в біос/uefi і змінювати налаштування в списку пріоритету Boot та ставити наш носій на перше місце. Це не тільки важко, а й небезпечно. Легше та правильніше при початковому завантаженні комп’ютера викликати «гарячою» клавішею BootMenu зі списком доступних завантажувальних носіїв і вибрати потрібний. На будь-якому комп’ютері/ноутбуці є така клавіша. Список таких клавіш наводиться нижче в тексті. А ось в списку пріоритетів в Boot налаштуваннях БІОС або UEFI повинен першим стояти системний жорсткий диск, що скорочує час завантаження системи і не витрачається час на пошук завантажувального блоку з не потрібних нам носіїв.
Як встановити Windows з під класичного БІОС на стандартний диск зі структурою MBR.
Як правило, даний спосіб встановлення не викликає великих проблем.
Записуємо інсталяційний образ операційної системи у форматі ISO на флешку. Для установки «з під БІОС» підійде будь-яка доступна програма для роботи з флешками. Наприклад, програми Rufus або Windows7 USB DVD tool чи подібні.
Альтернативним методом є установка системи з DVD диску. Записуємо DVD будь-якою програмою, що працює з CD-DVD дисками. Рекомендую для запису DVD+RW як найзручніший, та який надалі можна переписати при виявленні на ньому помилок запису або при виході нової версії системи. Обов’язковою умовою є перевірка диска після запису. Не дивлячись на те, що dvd витісняються іншими носіями інформації, установка системи з DVD залишається самим правильним методом встановлення.
Як завантажитись із флешки чи DVD
Отже, створюємо завантажувальний носій, вставляємо флешку в USB порт або встановлюємо DVD в дисковод, перезавантажуємо комп’ютер. Тепер нам потрібно з нього завантажитися.
Boot Menu
Найпростішим способом є виклик Boot Menu, тобто меню вибору завантажувального носія «гарячою» клавішею. Це може бути Esc, F2, F8, F10 або F12. Яка “гаряча” клавіша потрібна вам шукайте в статті “Як зайти в Boot Menu на комп’ютері чи ноутбуці“
Вибираємо в списку Boot Menu той завантажувальний носій, з якого передбачається встановлення ОС та переходимо безпосередньо до встановлення.
BIOS Boot
Можна піти більш складним шляхом. Заходимо в БІОС знову ж “гарячою” клавішею (клавіша входу в біос відрізняється від клавіші входу в boot menu). У той момент, коли машина починає завантажуватися, натисніть на клавіатурі комп’ютера кнопку Del або F2. Це залежить від марки материнської плати, конфігурації комп’ютера, версії BIOS та інших чинників. Але, як правило, натискання на одну з цих двох кнопок відкриває екран налаштувань BIOS. Йдемо в розділ вибору пріоритету завантажувальних носіїв (Boot) та встановлюємо наш носій на перше місце. Зберігаємо, перезавантажуємо комп’ютер. Він повинен завантажитися з нашої флешки або dvd.
Майте на увазі, що при установці з деяких носіїв процес може зациклитися, тобто при кожному перезавантаженні заходимо знову в установку системи. Для виправлення цього, потрібно після першого перезавантаження комп’ютера в процесі встановлення ОС знову встановити пріоритет на жорсткий диск.
Як правило на початку завантаження з носія виходить напис “Press any key to boot from USB” або “… from CD” (натискаємо будь-яку клавішу).
При появі цього повідомлення потрібно швидко натиснути будь-яку клавішу (наприклад “Пробіл”, щоб не промахнутися). Якщо прогавите цей момент, то встановлення Віндовс не почнеться і комп’ютер продовжить завантажуватись із жорсткого чи твердотілого накопичувача.
Звертаю вашу увагу на те, що в процесі установки Windows комп’ютер перезавантажується кілька разів і кожного разу може з’являтися таке повідомлення, але натискати «будь-яку клавішу» на клавіатурі більше не потрібно, інакше ви просто багато разів запускаєте переустановку Windows спочатку і вона у вас ніколи не закінчиться!
Або ж з’являється якесь передзавантажувальне меню, де вибираємо установку системи.
Якщо ваш носій не виявляється в списку вибору завантажувальних носіїв або з нього не відбувається завантаження, то спробуйте перезавантажити комп’ютер ще раз. Якщо й після цього нічого не відбувається, то швидше за все DVD був записаний неправильно, з помилками, або не читає дисковод. Якщо те ж саме відбувається з флешкою, то потрібно знати, що не кожна флешка підходить для таких цілей, так само деякі комп’ютери мають захист від завантаження з USB, або флешка створена не вірно. Можливо, не коректно працює USB порт, особливо USB-3. Спробуйте перейти з порту (роз’єму) на порт з інтерфейсом USB-2.
Після завантаження з завантажувального інсталяційного носія починається процес безпосередньої установки операційної системи, але зміни на вашому жорсткому диску не відбуваються до моменту вибору, видалення, форматування та ін. маніпуляцій у вікні вибору місця для установки ОС. Сам процес установки ОС описаний в інших статтях:
ЯК ВСТАНОВИТИ ВІНДОВС 7
Як встановити Windows з під UEFI (EFI) інтерфейсу на диск з MBR структурою.
На даний момент існують моделі комп’ютерів та ноутбуків з різними версіями UEFI. Стара версія даного інтерфейсу за зовнішнім виглядом мало чим відрізняється від класичного БІОС, але в них присутні розділи й пункти з його (UEFI) налаштуваннями. У різних моделях параметри та назви можуть відрізнятися, але суть залишається одна. За замовчуванням дані опції UEFI увімкнені й для установки системи на MBR диск нам потрібно їх вимкнути.
На різних комп’ютерах позначення будуть різні, зазвичай «Secure Boot» або «UEFI Boot», «Legacy (CSM) Boot», «Launch CSM» або «CMS Boot», «UEFI and Legacy OS», «CMS OS». Завдання одне, Secure Boot, UEFI Boot потрібно вимкнути (Disabled), а Legacy Boot увімкнути (Enabled). Збережіть налаштування БІОС, не забудьте.
Вимкнення Secure Boot на старій версії UEFI від різних виробників:
Вимкнення UEFI Boot (потрібно Disable)
Вимкнення Secure Boot та UEFI Boot на більш новішій версії UEFI від ASUS
Після даних маніпуляцій встановлення системи мало чим відрізняється від установлення з під звичайного БІОС. Так само можна зайти в БІОС\UEFI та виставити в пріоритет ваш завантажувальний носій (як описано вище, в першому способі), але краще викликати список доступних завантажувальних носіїв «гарячою» клавішею (список гарячих клавіш за посиланням) та вибрати потрібний.
Особливу увагу прошу звернути на список носіїв: в Boot Menu буде, як правило, присутній один та той же носій, але з різними знаками, з міткою UEFI та без неї (якщо ви не вимкнули UEFI boot, як на малюнку вижче). Вам потрібно вибрати саме рядок без UEFI.
При встановленні системи з під сучасного UEFI з повноцінним графічним інтерфейсом процес вибору носія зведений до мінімуму. Він підтримує установку як на GPT, так і на MBR диски. Викликаємо «гарячою» клавішею список завантажувальних носіїв (BootMenu) та вибираємо потрібний, але повторюся – не помиліться з вибором: вибрати потрібно той, де немає мітки UEFI.
Теж саме можна зробити, увійшовши безпосередньо в UEFI та не змінювати пріоритет завантаження. Таким чином сучасний UEFI починає роботу з завантажувальним носієм вже на стадії підключення та підлаштовується під нього, в якому режимі з нього завантажуватися: в звичайному режимі або UEFI режимі. Якщо на завантажувальному носію немає UEFI мітки, то й завантажиться він в стандартному режимі “біос”.
Як встановити Windows з під UEFI на диск зі структурою GPT.
Власникам комп’ютерів та ноутбуків котрі мають в своєму складі диск з GPT структурою потрібно знати:
- GPT структура для звичайного користувача дає тільки одну перевагу – це підтримка дисків великих розмірів, більш 2,2 ТБ. В іншому тільки один головний біль. Якщо вам кажуть, що вони працюють швидше й надійніше, не вірте, це реклама виробників ноутбуків для захисту своїх корпоративних інтересів.
- складності зі встановленням системи виникають тільки тоді, коли такий диск саме системний, тобто диск, де встановлена система. Всі додаткові диски можуть мати будь-яку структуру, в тому числі й GPT.
- для установки системи на GPT диск необхідно створювати флешку з особливою структурою сумісної з UEFI інтерфейсом та GPT диском (краще за все в програмі Rufus). Завантажувач-інсталятор системи на DVD повинен обов’язково підтримувати UEFI та бути обов’язково 64-х бітним.
- на GPT диски можна встановити тільки 64-х бітну версію операційної системи.
- всі функції UEFI та GPT структури дисків повністю підтримується тільки новими ОС, це Win8 та Win10. Windows7 дані функції підтримує не в повному обсязі.
- на GPT дисках не працюють деякі активатори й активувати Win7 на такому диску простим способом не вийде.
Якщо у вас системний диск менше 2,2 ТБ, то найоптимальніше було б перетворити його в диск з MBR структурою, попередньо зберігши з нього всі потрібні дані на інший носій. Це можна зробити або спеціалізованими утилітами, або в ручну в процесі установки системи (як це зробити в ручну читайте тут).
Якщо ви все ж не бажаєте перетворювати диск з якихось причин, то записуємо інсталяційний DVD системи з оригінального 64-х бітного образу або збірки, яка підтримує такий спосіб установки. Або створюємо флешку спеціалізованою програмою для роботи з завантажувальними флешками. Параметри програми повинні обов’язково бути виставлені в режим “UEFI та GPT диск“. За цим посиланням детально про те, як створити таку флешку через Rufus.
Завантаження зі створеного носія відбувається точно так само, як розписано в попередньому розділі (2), але з точністю до навпаки. У старому UEFI потрібно задіяти всі функції «Secure Boot» або «UEFI Boot», а при виборі завантажувального носія з BootMenu вибирати той рядок, який містить мітку UEFI. Теж саме потрібно зробити, якщо ви захочете змінити пріоритет завантаження в самому UEFI у відповідних розділах. Якщо ваш носій (dvd/usb flash) в списку BootMenu не має мітку UEFI, то значить він не підтримує цю функцію і встановити систему з нього на GPT диск у вас не вийде.
Увага! Якщо ви вирішили встановити ОС Win7 з під UEFI на GPT диск, то повинні мати на увазі, що ця система не повністю підтримує такий спосіб установки.
По-перше, при установці з флешки вам буде не вистачати файлів для установки з під UEFI. Дану помилку виправляє програма для створення завантажувальної флешки RuFus або установка збірки, де прийняті виправлення.
По-друге завантажувач ОС Win7 не повністю підтримує сучасний інтерфейс UEFI, тому в налаштуваннях потрібно провести зміни, як показано на скріншотах нижче:
Після виконання команди знову перезавантажте комп ютер. Цього разу Windows повинна завантажитисю без проблем, з включеним режимом AHCI для диска.