Ви зараз переглядаєте ЯК ВИБРАТИ НОУТБУК ПРАВИЛЬНО У 2020

Заходимо, читаємо! Розповім вам на що варто звертати увагу при виборі ноутбука.


ЯК ВИБРАТИ НОУТБУК

РОЗМІР ТА ФОРМА


Почнемо з розмірів та форми. На 2020 розвелося дуже багато всяких різних ноутбуків: і трансформери, і розбірні, і планшети з клавіатурою, які можуть бути, як ноутбуком, так і три-в-одному, ну, і так далі. Так, все ж таки, який потрібен вам?

ЯК ВИБРАТИ НОУТБУК
ЯК ВИБРАТИ НОУТБУК

Враховуючи статистику продажів, навіть у нас в Україні, то швидше за все вам потрібен звичайний ноутбук. Все, це кінець! Дякую!

А якщо серйозно, то перед придбанням вам потрібно задуматися про те, де і як, і для чого ви найчастіше використовуєте свій ноутбук, або плануєте використовувати.

Якщо часто сидите на дивані з ним, можливо потрібно задуматися про трансформер, який складається в планшет, або про пристрій, який взагалі може перетворитися в планшет простим від’єднанням клавіатури (такий варіант буде корисний, якщо ви багато читаєте та дивитеся відео).

ЯК ВИБРАТИ НОУТБУК
ЯК ВИБРАТИ НОУТБУК

Якщо ви часто користуєтеся ноутбуком десь в кафешці, на колінах в парку і так далі, то вам потрібно щось більш компактніше й автономніше – ультрабук буде саме те. Вони тонкі, як правило – алюмінієві, довго живуть від одного заряду та завжди красиві.

Ну, а якщо ви купуєте ноутбук щоб поставити його на столі і він там буде стояти практично завжди, то не варто переплачувати за компактність, автономність та інше – беріть звичайну п’ятнашку. Ще звичайно є монстри на 17 дюймів. Такі гіганти, як правило дуже товсті, потужні, важкі: все для максимальної продуктивності в іграх. Адже це більшою мірою ігрові ноутбуки з безкомпромісними характеристиками та захмарним цінником, такий, як на фото нижче.

ЯК ВИБРАТИ НОУТБУК
Acer Predator 21X – один з найдорощих, найтяжкіших та найпотужніших.

ЕКРАН


Роздільна здатність

В питанні якості та роздільної здатності екрану вам потрібно спиратись знову таки на свої потреби.

Якщо ви плануєте часто дивитись кіно, обробляти фотографії, монтувати відео, то якість і роздільність монітору потрібно ставити на перше місце. Вкрай бажано цілитись на ноутбук з роздільною здатністю екрану, як мінімум, Full HD (ноутбуки з роздільною здатністю 1920×1080 пікселів →). Зараз навіть відео з телефону такого розрішення.

Якщо бюджет обмежено, то золотою серединою щодо співвідношення “ціна-якість” все ще є роздільність 1366 на 768 пікселів (ноутбуки з роздільною здатністю 1366х768 →). На 15 дюймів таке зерно вже буде помітним, але такий ноутбук не буде знущатися з вашого гаманця.

До речі, зараз майже всі виробники представили ноутбуки з 4K – це ноутбуки з позамежною роздільною здатністю 3840х2160 →. Я б міг довго аналізувати, радити… Але скажу коротко, воно вам не треба: автономність ноутбука падає, а різницю в якості екрану ви практично не будете бачити. Таке розрішення потрібне тільки професіоналам у сфері графіки, ігор чи відео.

Роздільна здатність менш як 1366 на 768 – це вже занадто. Минуле століття. Навіть на 15 дюймів.

Технології дисплеїв “TN” та “IPS”

Два слова про технології дисплеїв. Якщо сильно вас не вантажити технічними деталями, то зараз буває два типи: TN матриця та IPS матриця.

TN – більш швидша матриця, її вибирають для ігор. Але побічним ефектом є не найкращі кути огляду.
IPS точніше передає кольори і володіє набагато більшими кутами огляду.

І TN і IPS бувають як дешеві так і дорогі. В дешевому IPS трохи більше відхилися від центрів, вліво або вправо, вже отримуєш якийсь дитячий калейдоскоп, а не зображення. Тут тобі і інверсія кольору, і шлейфи за мишкою, і так далі. В той же час дорогу TN матрицю може бути досить складно відрізнити від IPS.

Повертаючись до рецепту ідеального ноутбука – в ньому має бути роздільна здатність 1920 на 1080 пікселів та IPS матриця. Але повторюся – це не найдешевший варіант.

PS

До речі, при покупці монітора ОБОВ’ЯЗКОВО зверніть увагу на тип поверхні, зустрічаються: матові і глянсові.

Матові – хороші тим, що на них не видно вашого відображення і відблисків, але вони не настільки яскраві та не так “смачно” передають картинку, як глянцеві. Якщо працюєте часто на вулиці або у вас кімната часто освітлена сонцем – то придивіться в першу чергу до матової поверхні (або її різновиду: анти-блік).


ЯКИЙ ПРОЦЕСОР КРАЩИЙ ДЛЯ НОУТБУКА


До вибору процесора ноутбука варто поставитися з максимальною відповідальністю, так як саме від нього в основному залежить загальна швидкість, а модернізувати його в подальшому буде дуже дорого або навіть зовсім неможливо.

ЯК ВИБРАТИ НОУТБУК - зображення №5
ЯК ВИБРАТИ НОУТБУК

В питанні процесорів є два табори: intel та AMD. І якщо раніше intel був набагато кроків далі AMD (при покупці ноутбука всі віддавали перевагу процесору Intel: і кількість і асортимент ноутбуків тому доказ), то два роки тому ситуація змінилася – з’явилися конкурентоспроможні мобільні чіпи від AMD. З виходом процесорів Ryzen, AMD сильно зміцнила свої позиції і в даний час домінує практично у всіх цінових категоріях.


Процесори intel

ЯК ВИБРАТИ НОУТБУК - зображення №7
Що значать назви процесорів intel?

Поясню на прикладі Core i5-8250U:

  • i3, i5, i7 та i9 вказують на ціновий сегмент та показник продуктивності: чим менше цифра, тим дешевше і гірше процесор.
  • Перша цифра (8) 8250U вказуює на покоління ЦП (в даному випадку восьме).
  • Три цифри після вісімки (250) 8250U позначають номер моделі (чим вище номер, тим новіше).
  • Буква U – це призначення процесора (U – для ультрабука).
Призначення процесорів Intel:
  • M – мобільний;
  • MQ – мобільні 4-ядерні чіпи;
  • MX – просунуті для ПК (eXtreme);
  • HQ – позначення графічних співпроцесорів;
  • U – для ультрабуків;
  • К – процесори для розгону;
  • F – моделі без вбудованої відеокарти;
  • C – високопродуктивні з вбудованою відеокартою і можливістю розгону;
  • T – мінімальне енергоспоживання;
  • Y – наднизьке енергоспоживання.
Що таке Core, Celeron, Xeon?
  • Celeron та Pentium – процесори для малопотужних ноутбуків.
  • Xeon – для топових моделей.
  • Core – для середніх та висопродуктивних пристроїв

Мобільні процесори intel значно енергоефективніші, ніж аналогічні за швидкодією процесори AMD зразка до 2016 року, тому ноутбуки на їх основі завжди були прохолодніше, надійніші, а також зазвичай тихіші і здатні довше працювати автономно. І тільки процесори AMD Ryzen володіють близькою енергоефективністю, а за деякими показниками не тільки не поступаються процесорам intel, але навіть кращі за них.

Процесори intel Celeron серії N (наприклад, N3050, N3060, N3350 та N4000) мають дуже низьку продуктивність; швидкодія процесорів intel Pentium серії N (наприклад, N3700, N3710, N4200 і N5000) хоча й трохи вище, але все одно дуже скромна за сучасними мірками. До того ж всі процесори intel серії N мають слабкі ігрові можливості вбудованої відеокарти, якої буде недостатньо для запуску практично всіх сучасних ігор навіть на самих мінімальних налаштуваннях якості.

Процесори intel i3 і i5 мають чудове або задовільне поєднання ціни, швидкодії і початкових ігрових можливостей вбудованої відеокарти, тому найкраще підходять для недорогих і універсальних ноутбуків.

Найвигідніші моделі процесорів для ноутів бюджетного та середнього рівнів за співввідношенням ціни та продуктивності:

  • задовільні – i3-4005U;
  • хороші – i3-5005U, i3-6006U, i5-5200U, i3-7020U, i3-7100U, i5-6200U, i5-7200U;
  • відмінні – i3-8130U, i3-8145U і особливо i5-8250U, i5-8265U.

Дуже важливим є те, що вбудовані відеокарти в процесорах intel i3 і i5 6-8 поколінь мають швидкодію на рівні дискретних відеокарт GeForce 920M, Radeon 520 або навіть вище, тому ці процесори добре підходять для недорогих універсальних ноутбуків з початковими ігровими можливостями вбудованої відеокарти. Вбудовані відеокарти в процесорах intel i3 і i5 4-5 поколінь значно слабше і їм будуть недоступні майже всі сучасні ігри.

Процесори i7 мають вищу швидкодію, але брати такий потужний та недешевий ноутбук зовсім не обов’язково, так як різниця в порівнянні з відносно недорогими i5-8250U, i5-8265U буде мало помітна, а ноутбук вийде значно дорожчим, до того ж він може бути більш гарячим, гучним та менш надійним. Ноутбуки з процесорами i5-8250U та i5-8265U за посиланням →

Супер автономні та надкомпактні ноутбуки-ультрабуки оснащені процесорами Core M. Такі ноутбуки не мають активної системи охолодження, тобто в них просто відсутні вентилятори, а значить вони повністю безшумні. Але звичайно ж їх не можна назвати найпотужнішими. Принцип роботи цих процесорів побудований так, що чим більше ви напружуєте комп’ютер тим продуктивнішим він стає: процесор спеціально занижує свою частоту, щоб зберегти автономність та не допустити перегріву. Планшети або ультрабуки на Core M підійдуть в якості приліжкового (від слова ліжко :)) пристрою – перевіряти соцмережі, лайки натискати, робити ретвіти та серіальчик дивитися. Ультрабуки за посиланням →


Процесори AMD

ЯК ВИБРАТИ НОУТБУК - зображення №9
Що значать назви процесорів intel?

Назви сучасних процесорів AMD нагадують Intel, наприклад, Ryzen 3 2200U:

  1. Ryzen 3 – перша цифра вказує на ціновий сегмент та показник продуктивності: чим менше цифра, тим дешевше і гірше процесор.
  2. 2200U – перша цифра (2) вказує на номер покоління, а наступні три (200) позначають номер моделі.
  3. Буква (U) вказує на цільове призначення.

Призначення: U – для ноутбуків, G – для стаціонарних ПК, X – ноутбук підтримує функцію XFR (розгін процесора).

Раніше позначення було інше (про це далі), але почалася нова ера процесорів AMD.

Швидкодія процесорів AMD серій E1 і E2 (наприклад, E1-7010, E2-9000, E2-9000e) дуже низька, процесори серій A4 і A6 (наприклад, A4-9120, A4-9125, A6-9220, A6-9225) мають більш-менш задовільну продуктивністю, а ось серії A8, A9, A10 і A12 (наприклад, A8-7410, A9-9420, A9-9425, A10-9620P, A12-9720P) дозволяють комфортно працювати в більшості популярних програм, але тільки в серіях A10 і A12 можливостей вбудованої відеокарти буде досить для запуску деяких сучасних ігор, та й тих – на самих мінімальних налаштуваннях якості. Всі вищевказані процесори можна назвати сильно застарілими.

Серія процесорів AMD Ryzen володіє відмінною швидкодією і високою енергоефективністю. І хоча за співвідношенням ціна-продуктивність ці процесори не перевершують Intel 8 покоління, але можливості вбудованої відеокарти в Ryzen 5 і Ryzen 7 значно вище і знаходяться приблизно на рівні дискретної GeForce MX110, чого достатньо для запуску практично всіх сучасних ігор. Ці процесори відмінно підходять для універсальних ноутбуків початкового та середнього цінового діапазону. Вони дозволяють комфортно працювати в офісних програмах, інтернеті та всіх сучасних програмах, а також грати на вбудованій відеокарті майже в усі сучасні ігри на низьких та іноді середніх налаштуваннях якості.


ОПЕРАТИВНА ПАМ’ЯТЬ


Два слова про параметри пам’яті.

ЯК ВИБРАТИ НОУТБУК
ЯК ВИБРАТИ НОУТБУК

Оперативної пам’яті в кількості 8 гігабайтів зараз має вистачати практично для всього. З 8-ма гігами ви зможете комфортно грати (за умови хорошого процесора, але про це ми вже поговорили), з легкістю перемикатися між великою кількістю вкладок в браузері і так далі.

З 4-ма гігами можуть відчуватися якісь підлагування або пригальмовування, якщо навантаження на систему трохи більше середнього.

Ну, а якщо ви бачите ноутбук із 16-32 гігами оперативки – це швидше за все якась звір-машина для відеомонтажу, ігор, 3D моделювання і так далі. Можливо вам і таке потрібно.


НАКОПИЧУВАЧ


ЯК ВИБРАТИ НОУТБУК
ЯК ВИБРАТИ НОУТБУК

Є два типи накопичувачів: жорсткі диски (HDD) та твердотільні накопичувачі (SSD). Один гігабайт простору на жорсткому диску набагато дешевше 1 гігабайта твердотільного накопичувача. Але SSD набагато швидше (зазвичай в 3 або 4 рази) за рахунок використання флеш-пам’яті, такої ж, як і в звичайних usb-флешках, в той час як на жорстких дисках використовуються кілька спеціальних пластин та голівка зчитування-запису.

Багато місця під зберігання файлів я б не радив. На цьому можна заощадити. Потім докуповуєте зовнішній жорсткий диск або якусь флешку.

Якщо бюджет дозволяє, то не варто економити на SSD нехай у вашому ноутбуці буде 128 гігабайтів або 256, але SSD, а не жорсткого диска. Це забезпечить набагато більшу швидкість відгуку комп’ютера: все буде просто літати. Читайте як вибрати SSD правильно →


ВІДЕОКАРТА


Ще одне важливе питання, яке ви повинні задати собі при покупці ноутбука: чи потрібна мені дискретна відеокарта? Таке питання взагалі можна ставити собі часто. Ось, вранці… прокидаєшся і кажеш: чи потрібна мені зовнішня дискретна відеокарта? В реальності наявність дискретного відеоадаптера дуже істотно впливає на ціну й форм-фактор ноутбука. Якщо в ноутбуці є відеочіп від nvidia або AMD, такий пристрій набагато краще себе проявить в іграх, в обробці відео, фото. Але такий пристрій не буде сильно тонким та сильно легким. Його систему охолодження буде чутно, а блоком живлення можна буде вранці робити зарядку.

ЯК ВИБРАТИ НОУТБУК - зображення №13
ЯК ВИБРАТИ НОУТБУК

Відповідно, якщо в доступному для огляду майбутньому ви плануєте пограти або склеїти парочку відосиків – шукайте відповідні наклейки на корпусі ноутбука. Якщо ж ви будете використовувати ноутбук для невимогливих ігор офісу, навчання, серфінгу і так далі – повірте вам з головою вистачить вбудованого відеоадаптера.


КОРПУС


І на завершення поговоримо про корпус.

Дуже часто вибір ноутбука починається саме з тактильного знайомства з ним. У кожного свої пріоритети. Якщо для вас ноутбук аксесуар і вам потрібно добре виглядати на нарадах, або в універі, то дивіться тільки в сторону ультрабуків: вони дуже красиві. Якщо ж ноутбук стоїть вдома і нікуди не виходить, то на корпусі можна заощадити.

В цілому вибір зводиться знову-таки до доступного бюджету. Якщо гроші є – шукайте алюмінієвий ноутбук. Якщо ж бюджет скромний – пожмакайте всі пластикові ноутбуки в магазині доки руками не відчуєте той самий, який вам сподобається найбільше.

Головне щоб нічого не хрустіло і не скрипіло. Можна натискати в області клавіатури, щоб зрозуміти наскільки прогинається робоча поверхня. Перевірити надійність шарнірів на яких тримається екран і так далі.


Тож, підведемо підсумки. Як вибрати ноутбук?

Чіткі рекомендації, ЯК ВИБРАТИ НОУТБУК на той чи інший випадок:

Якщо ви обмежені в засобах і плануйте працювати з документами та в браузері, то вам підійде 15-ти дюймова модель з TN екраном і роздільною здатністю 1366х768, процесором AMD початкових моделей A серії або Ryzen 3 (2200U та 2300U), чи процесором intel Celeron, Pentium або i3 6-8 поколінь (наприклад, i3-6006U, i3-7020U, i3-7100U та особливо i3-8130U, i3-8145U), вбудоване відео, 4 ГБ оперативки та жорсткий диск на 500 ГБ.

  • Вибрати такий можна за посиланням →

Якщо ж ви готові витратитися раз і надовго то беріть 15-ти дюймову модель з хорошим IPS екраном та роздільною здатністю 1920х1080 (1080p), на процесорі intel core i5 або core i7 чи AMD Ryzen 5 або Ryzen 7, з 8-ма (або 16-ма) гігами оперативки і будь-яким обсягом SSD. Це може бути хороший ультрабук.

  • Вибрати можна за посиланням →

Якщо хочете і в ігри пограти, і з графікою попрацювати, то додаємо дискретну відеокарту від nvidia, та отримуємо звір-машину.

  • Ваша звір-машина за цим посиланням →

Залишити відповідь