Все, що потрібно знати про карти пам’яті. Що значить їх маркування та як вибрати карту пам’яті правильно?
Вибір карти пам’яті – це завжди проблема. Єдине з чим можна відразу визначитися – це обсяг накопичувача. Решта ж параметрів – швидкість запису та швидкість читання – завжди ставлять в глухий кут недосвідченого користувача, тому що не всі виробники вказують їх на картах. А якщо й вдається побачити значення швидкості, то не зрозуміло чи вистачить її для конкретного завдання, або навпаки, буде багато та можна заощадити гроші й купити карту дешевше. Замість цього на флешках нанесена купа різних маркувань, розібратися в яких не просто.
Зараз це дуже актуальне питання, бо камери “вчаться” знімати відео все в більшому розширенні. Швидкість серійної зйомки теж зростає й потрібно вибрати правильну карту, щоб фотоапарат не гальмував у відповідальний момент. Тому давайте розберімось, що означають всі ці букви та цифри на картах пам’яті SD та microSD – найпопулярніших картах пам’яті.
Читайте також →
КРАЩА КАРТА ПАМ’ЯТІ. РЕЙТИНГ КАРТ ПАМ’ЯТІ 2020 РОКУ
ЯК ВИБРАТИ КАРТУ ПАМ’ЯТІ ЗА РОЗМІРОМ
Залежно від того, для якого пристрою ви хочете придбати карту пам’яті, перше, що потрібно знати – в яких форматах вони існують.
ФОРМ-ФАКТОР
- Карти SD (Secure Digital) розміром 24 на 32 мм. Використовуються в ноутбуках, фотоапаратах, відеокамерах, ігрових приставках.

- Карти microSD розміром 11 на 15 мм. Використовуються в смартфонах, планшетах, аудіоплеєрах, електронних книгах.

Майже всі карти пам’яті microSD йдуть з адаптером. Він збільшує розміри мініатюрної карти пам’яті. За допомогою адаптера одну й ту ж карту можна переставляти зі смартфона, наприклад, у фотоапарат. Карта формату microSD з адаптером – найзручніший та економічний вибір в даний час.

Вибрати карту пам’яті можна за цим посиланням →
ЯК ВИБРАТИ КАРТУ ПАМ’ЯТІ ЗА МАРКУВАННЯМ
Оскільки проблема формату легко вирішується за допомогою адаптера, зосередимося на картах microSD. Вони діляться на три типи, або покоління, що розрізняються за максимальним обсягом:
ТИПИ
- microSD: від 2 до 4 Гбайт, вони майже вийшли з обігу.
- microSDHC: карти підвищеної місткості – від 4 до 32 Гбайт.
- microSDXC: карти надвисокої місткості – від 32 Гбайт і вище (в даний момент доступні карти об’ємом до 512 Гбайт).
Тип карти зазвичай позначений на її лицьовій стороні спеціальним маркуванням.

При виборі типу карти пам’яті слід дотримуватися два правила:
- Кожне нове покоління карт сумісно з попередніми. Тобто, в роз’єм для карти пам’яті microSDXC можна вставити карту покоління microSDHC, і вона буде працювати. А ось навпаки зробити просто не можна. Тому перед вибором карти пам’яті, відкрийте інструкцію до вашого пристрою та дізнайтеся, який тип карт пам’яті він підтримує.
- Крім того, уточніть який максимальний обсяг пам’яті підтримує ваш пристрій. Якщо в інструкції написано, що в ваш смартфон можна вставити карту пам’яті об’ємом до 32 Гбайт, немає ніякого сенсу купувати для нього карту microSDXC на 128 Гбайт – він просто не розпізнає «зайві» гігабайти.
КЛАС ШВИДКОСТІ “C” – Class
Карти пам’яті розрізняються по швидкості роботи з даними. Залежно від неї вони поділяються на класи: 2, 4, 6, 8, 10, 12 та 16. Ці цифри позначають швидкість читання й запису: від 2 МБ/c до 16 МБ/c та вище. Так що карта з класом швидкості 16 теоретично може читати й писати дані набагато швидше, просто 16 – це твердий мінімум.
Клас швидкості позначається на лицьовій стороні карти цифрою, вписаною в букву «С».

- Class 2 – 2 МБ/с;
- Class 4 – 4 МБ/с;
- Class 6 – 6 МБ/с;
- Class 10 – 10 МБ/с
Тут все зрозуміло: чим вище швидкість, тим краще. Обмежень тут немає. Орієнтуйтеся на те, яким чином ви хочете використовувати карту: якщо ви хочете писати на неї відео в 4K, то вибирайте клас швидкості від 10 до V30 (V30 – клас швидкості “V”, про який читайте далі). Для середнього користувача цілком вистачить і класу 4-6.
ПІДТРИМКА СТАНДАРТУ “UHS”
Стандарт Ultra High Speed (UHS) – це технологія надвисокої швидкості роботи з даними. Карти з підтримкою технології UHS мають швидкість, яка вимірюється вже не мегабайтами, а десятками мегабайт в секунду. Всі картки з підтримкою UHS відносяться до класу швидкості 10 та вище (в більшості випадків не зазначається маркуванням).
У плані підтримки UHS при виборі карти пам’яті потрібно знати наступне:
- Версія стандарту UHS. Є UHS-I та UHS-II – карти маркуються римськими цифрами I та II, відповідно. Карти з UHS-I підтримуються більшістю сучасних пристроїв – смартфонами, планшетами, фотокамерами. Карти UHS-II поки використовуються лише в деяких топових моделях, оскільки в них впаяні додаткові контакти – їм потрібен нестандартний роз’єм. Уточнюйте в інструкції, яку версію UHS підтримує ваш пристрій.
- Швидкість за стандартом UHS. Вона позначається на лицьовій стороні картки цифрою, вписаною в букву «U»: або 1, або 3. У першому випадку карта працює з даними на швидкості від 10 МБ/c. У другому – на швидкості від 30 МБ/c.


Протокол UHS-III тільки недавно анонсували та ще навіть жодної карти пам’яті, яка його підтримує, немає. Швидкість кожного протоколу наведена нижче, але потрібно відзначити, що мова йде не про реальну швидкість читання/запису, а про пропускну здатність:
- UHS-I – до 104 MБ/с;
- UHS-II – до 312 MБ/с;
- UHS-III – до 624 MБ/с.
Картки UHS-II потрібні рідкісним професіоналам. Вони створені для того, щоб швидко працювати з важким мультимедійним контентом надвисокої якості, наприклад, в телевізійній індустрії. Більшості користувачів такі можливості просто не потрібні. Для смартфона картка з маркуванням UHS-I вже буде надшвидкою – дивитися кіно в 4K та знімати високоякісне відео ви зможете й так.
КЛАС ШВИДКОСТІ “V”
Спеціально для полегшення вибору карти пам’яті для відеозапису був розроблений ще один клас, який позначається буквою “V” (V6, V10, V30, V60 і V90). Тут все просто, як і у випадку з маркуванням “Class”, число означає мінімальну швидкість запису. Ще це маркування допомагає зрозуміти для зйомки в якому розширенні підходить та чи інша карта пам’яті:
- V6 – 6 МБ/с (запис HD відео);
- V10 – 10 МБ/с (запис FullHD відео);
- V30 – 30 МБ/с (запис 4K відео c частотою 60/120 кадрів в секунду);
- V60 – 60 МБ/с (запис 8K відео c частотою 60/120 кадрів в секунду);
- V90 – 90 МБ/с (запис 8K відео c частотою 60/120 кадрів в секунду).

Швидкість карти важлива не лише під час запису відео, але й при серійній зйомці, до того ж зі зростанням розширення матриць в нових камерах. Наприклад, при розширенні сенсора 42 мегапікселі та середньому розмірі RAW – 40 мегабайтів, при серійній зйомці 10 кадрів в секунду в буфер потрапляє 400 мегабайт в секунду, а значить на карту класу 10 (Class 10) все це добро буде скидатися 40 секунд. В той самий час, як на карту UHS II V90 – всього 2 секунди. Для відеозйомки та репортажної зйомки така ось карта просто MUST HAVE.
СУМІСНІСТЬ “A1” ТА “A2”
Останнє позначення відноситься до microSD карт. Воно вказує на сумісність зі смартфонами та що даний носій підходить для установки на нього додатків. Тобто ігри та програми, встановлені на карту пам’яті, а не на внутрішній накопичувач телефону, будуть адекватно працювати й завантажуватися без будь-яких підгальмовувань або зависань. Маркування А1 або А2.

Підіб’ємо висновок

Ось так, виробники хотіли полегшити муки вибору sd card придумавши різні маркування для певних завдань, але тим самим ще більше заплутали користувачів. Я сподіваюся, що хоча б трохи допоміг вам розібратися як вибрати карту пам’яті, щоб надалі, при виборі нової карти, ви потратили значно менше часу.
Читайте також →
КРАЩА КАРТА ПАМ’ЯТІ. РЕЙТИНГ КАРТ ПАМ’ЯТІ 2020 РОКУ
Може бути цікаво: SSD накопичувач – вибираємо правильно