Ви зараз переглядаєте Навіщо потрібна електронна пошта в епоху месенджерів та соцмереж?


Сьогодення та майбутнє email: електронна пошта програла конкуренцію за спілкування, але без неї не обійтися.

Електронній пошті в цьому році виповнилося 55 років. І все частіше можна почути думку, що її час минув, а центром цифрової комунікації користувачів стали соціальні мережі та месенджери. У таких сервісах дійсно набагато зручніше обмінюватися повідомленнями та взаємодіяти в цілому. Але в електронної пошти є свої переваги. Розберемось, чому слід говорити не про згасання, а про нові завдання email та її трансформації у зв’язку з розвитком нейромереж і штучного інтелекту.

Як змінилося використання електронної пошти?

Є два типи використання email: для роботи та для особистих цілей.

Робоча пошта. Основна її функція за роки практично не змінилася. Колегам або клієнтам як і раніше відправляють електронні листи. Самі сервіси отримали нові функції, які роблять роботу зручніше й ефективніше. Наприклад, в пошті можна прикріплювати файли безпосередньо з хмари або редагувати документи в режимі онлайн.

Особиста пошта. Підходи до використання email в особистих цілях змінилися дуже сильно. Тепер пошта практично не виконує функцію спілкування. Але натомість вона отримала нові завдання:

ЕЛЕКТРОННА ПОШТА СТАЛА ЦЕНТРОМ, ЯКИЙ ЗБИРАЄ ІНФОРМАЦІЮ ПРО ЦИФРОВЕ ЖИТТЯ ЛЮДИНИ

Сюди приходять листи про бронювання готелів і придбанні авіаквитків, чеки з інтернет-магазинів, виписки з банків, результати медичних аналізів, повідомлення від державних органів та багато іншого.

Завдання сучасної електронної пошти – допомогти розібратися в цьому величезному потоці інформації, приховати все зайве й показати по-справжньому важливе, а також максимально полегшити пошук необхідної інформації.

Електронна пошта – переваги

Електронна пошта має три основні переваги в порівнянні з месенджерами та соціальними мережами.

Відкритий протокол. Користувачам не потрібно бути в одній системі, щоб відправити один одному повідомлення. Написати з Viber в Messenger не вийде, а з UKR.NET на Gmail – будь ласка.

Відкладений формат спілкування. Його користувачі не чекають миттєвої реакції на лист. З одного боку, це призводить до того, що пошта стає незручною для повсякденної комунікації. З іншого – зазвичай люди пишуть листи більш уважно та усвідомлено. Це робить листування набагато змістовнішим, ніж спілкування в месенджерах та соцмережах.

Зберігання й пошук інформації. Формат електронної пошти дозволяє легко зберігати та знаходити важливі відомості, які можуть стати в нагоді не прямо зараз, а через тиждень або рік: договори, підтвердження оплати, страхові поліси тощо. Відшукати потрібну інформацію в повідомленнях месенджера або соцмережі буває складно, особливо якщо листування з цим користувачем ведеться постійно.

Нові функції електронної пошти

Крім природних переваг, сервіси електронної пошти за останні роки набули нових функцій, які роблять їх конкурентоспроможними в цифровому світі.

НОВІ ФУНКЦІЇ, ПЕРШ ЗА ВСЕ, ПОЛЕГШУЮТЬ РОБОТУ З ВХІДНИМ ПОТОКОМ ЛИСТІВ І ВНУТРІШНІМ ПОШУКОМ ІНФОРМАЦІЇ

В одних компаній їх більше, в інших менше, але тенденція вже зрозуміла.

Автоматичне сортування листів. Перша електронна пошта, котра ввела розумне сортування, була Gmail. Листи, що надходять, автоматично розподіляються по папках. Зараз їх в пошті Gmail п’ять: «Особисті», «Подорож», «Робота», «Рахунки» і «Категорії» (з підгрупами «Соцмережі», «Сповіщення», «Форуми» і «Промоакції»).

Управління розсилками. З її допомогою можна подивитися весь список адрес, з яких приходять інформаційні листи, швидко відписатися від непотрібних і видалити зайве. При цьому користувач буде як і раніше отримувати транзакційні листи. Тобто залишається можливість через пошту відновити пароль від сервісу. Раніше управляти розсилками можна було тільки через зовнішні сервіси.

Розумні відповіді. Ця функція працює на базі нейромережі, яка підбирає відповідні змісту варіанти короткої відповіді на лист і пропонує їх користувачеві. У 2017 році її впровадила пошта Gmail.

Які функції тестуються?

Розумна допомога. Тестується деякими сервісами корпоративної пошти. Штучний інтелект (ШІ) знаходить в листі завдання або зустріч і пропонує поставити «прапорець» або занести подію в календар. Можна дозволити ШІ робити це самостійно.

Розумні автовідповідачі. Ця функція тестується, наприклад, службами підтримки різних компаній. ШІ підбирає оптимальну відповідь на основі текстового аналізу конкретного звернення клієнта, що покращує сприйняття послуги в порівнянні з шаблонними автовідповідачами.

Інтеграція з розумними голосовими помічниками. Такий симбіоз дозволить перекласти рутинні операції по обробці листів, призначення зустрічей та збору необхідної для аналізу інформації на «віртуальні плечі» ШІ.

Якою стане електронна пошта в майбутньому?

Електронна пошта розвивається разом з інформаційними технологіями.

НОВІ ФУНКЦІЇ, ЯКІ ВЖЕ ДОСТУПНІ ДЛЯ КОРИСТУВАЧІВ – НАСЛІДОК ВПРОВАДЖЕННЯ НЕЙРОМЕРЕЖ В ТЕХНОЛОГІЧНІ ПРОЦЕСИ

Кілька нових можливостей, пов’язаних з автоматизацією:

  • автостворення теми листа на основі вмісту;
  • автопереклад тексту листа на будь-які мови, включаючи мову жестів;
  • інтелектуальні помічники, які вибирають стиль письма в залежності від співрозмовника (діловий, дружній, офіційний і т. д.)
  • автоскладання відповіді;
  • пошук контакту, навіть якщо його немає в адресній книзі;
  • сортування листів на основі переваг конкретного користувача;
  • розумні спам-фільтри на основі ШІ.

Дуже багато опцій може бути створено на основі переваг користувачів, персональної інформації, кола спілкування, соцмереж та інших даних, які вже зараз збираються великими гравцями.

Революції в використанні електронної пошти не станеться, але кількість практичних завдань, які можна вирішити за допомогою email, буде рости. Можливо, на зміну роботі зі списком листів прийде зовсім новий формат взаємодії, коли розумний інтерфейс буде сам вибирати все важливе, що вимагає нашої уваги, і допомагати вирішити ці завдання максимально швидко й зручно.


Важливим аспектом використання електронної пошти завжди була безпека. Про те, яким загрозам піддаються сучасні поштові системи:

Електронна пошта – безпека

Проблема стійкості захисних систем безкоштовних поштових акаунтів традиційно розпадається на кілька напрямків.

Перш за все, необхідно забезпечити безпеку середовища в цілому, тобто опрацювати механізми протидії негативному впливу ззовні. З цим завданням великі IT-компанії справляються порівняно успішно в силу того, що атаки ззовні – перманентне явище. У цьому сенсі

СЛУЖБИ БЕЗПЕКИ IT-ГІГАНТІВ ПЕРЕБУВАЮТЬ У ПОСТІЙНОЇ ГОТОВНОСТІ, РІВЕНЬ ЕКСПЕРТИЗИ ЗРОСТАЄ З КОЖНОЮ ВІДБИТОЮ АТАКОЮ

Невибірковий масовий вплив ззовні – будь то спам, фішинг або вірусні атаки, – в загальному, не становить серйозної загрози на сучасному етапі розвитку технологій за умови, що постачальники IT-сервісів своєчасно інвестують в удосконалення систем захисту й персоналу. Не секрет, наприклад, що антивірусна індустрія сьогодні – це не тільки реакція на активне зараження, але й робота, побудована на прогнозованих засадах, наприклад, дослідження даркнета на предмет нових хакерських технологій, створення honeypot (ресурс для приманки зловмисників) та ін.

Складніше з компрометацією даних окремого користувача, коли з вини чи необережності власника поштової скриньки, постачальника IT-сервісу або іншої організації в руках зловмисників виявляються логіни й паролі для доступу до поштового акаунту в результаті витоку даних.

На жаль, число таких випадків зростає. У 2017 році за даними Аналітичного центру InfoWatch

86% ВИТОКІВ ПО ВСЬОМУ СВІТУ БУЛИ ПОВ’ЯЗАНІ З КОМПРОМЕТАЦІЄЮ ПЕРСОНАЛЬНИХ ДАНИХ

В цілому було втрачено контроль над 13,3 млрд записів. Величезний масив відомостей про користувачів, в тому числі адреси електронної пошти та паролі, виявився в розпорядженні зловмисників.

Навіть якщо самі провайдери послуг електронної пошти досить успішно справляються із завданням забезпечення безпеки інформації своїх користувачів, це ще не є гарантією захищеності зазначеної інформації.

Крім того, варто відзначити, що у світі стійко ростуть «низькотехнологічні» загрози, пов’язані з компрометацією корпоративної пошти (business email compromise, BEC). В основі подібних інцидентів лежить фішинг. Попередньо зловмисники проводять розвідку, намагаючись знайти вади в обраній компанії та визначити ті чи інші особливості, які потім можна використовувати в фішингових атаках, наприклад,

ШАХРАЇ МОЖУТЬ АНАЛІЗУВАТИ ЛИСТУВАННЯ ПЕРШИХ ОСІБ КОМПАНІЇ, ВІДЗНАЧАЮЧИ ТІ АБО ІНШІ СЛОВА Й ОБЕРТИ, ЯКІ ПРИТАМАННІ КЕРІВНИКАМ

Потім з підробленого акаунту зловмисники запитують у співробітників конфіденційну інформацію, маскуючись під представника топ-менеджменту, санкціонують грошові перекази на шахрайські рахунки.

Оскільки злочинці використовують методи соціальної інженерії, на файловому рівні захист тут не працює. Рішення для перевірки репутації email-адрес допомагають лише частково. Тому компаніям потрібні просунуті рішення на основі технологій штучного інтелекту, інтегровані в системи запобігання витоків даних (DLP), які дозволять використовувати експертні правила та аналіз стилів, щоб виявити зловмисників в листуванні.

Залишити відповідь