Ця стаття – не для професіоналів. Вона – від професіоналів.
Кращі поради та рекомендації, які можуть допомогти звичайним гравцям поліпшити свій скілл.
З цієї статті ви дізнаєтесь, як організувати свій робочий простір, вибрати і налаштувати залізо, а головне – як знайти спільну мову з власним мозком, як працювати над помилками і прокачувати найрізноманітніші навички.
Хитрощі кіберспортсменів не зроблять з вас кіберспортсмена, але майже гарантовано допоможуть поліпшити скілл в будь-якій змагальній грі.
Давайте чесно, кіберспортсменами нам з вами не стати, в крайньому випадку – більшості. Адже спортивна кар’єра – це не лише набір унікальних вроджених даних, але й, що важливіше, готовність відмовитись від багатьох занять в житті, ледь не цілком посвятивши себе тренуванням.
Інша справа підняти свій навик взявши на озброєння окремі хитрощі та ноу-хау, які використовують в кіберспорті. Тут зібранні поради від більш ніж десяти професіоналів, які підійдуть звичайним гравцям. При цьому не було спеціально виділено окремі дисципліни чи жанри. Багато рецептів застосовні в будь-яких динамічних іграх, а деякі й взагалі повністю універсалні.
КЛАВІАТУРА ТА МИША
Насамперед забудьте про бездротові прилади. Вони недостатньо чуйні для динамічних ігор. Знавці заліза зараз обуряться, мовляв вже почали з’являтися моделі з гарним відгуком. Ми в курсі, але це, поки що, рідкісні й дорогі виключення. Також підійде вбудована клавіатура ноутбука, бо по суті її можна вважати провідною.
Що стосується типу клавіатури, то частіше рекомендують механіку. Але є багато про-гравців, які віддають перевагу мембранній клавіатурі, з коротким ходом. Тут однозначного рецепту нема.
Тепер миша. В іграх будь-якого жанру від неї вимагається швидкість і точність. Права рука повинна влучно цілитися і вчасно клікати. Все, інше робиться на клавіатурі. Що це значить? Уникайте багатокнопочних монстрів: ліва кнопка, права кнопка, коліщатко. Все, цього достатньо. Намагайтеся не призначати нічого на бічні клавіші, навіть якщо вони є – це збиває з точності, порушує правильну моторику руки. І вже тим більше не задіюйте натискання на коліщатко – це взагалі найгірше, що можна придумати.
Провід повинен рухатися вільно. Щоб він не чіплявся є спеціальні тримачі, від пафосних, доларів за 50, до зовсім недорогих. Різниці між ними майже ніякої. Можна навіть закріпити провід підручними засобами: дротом або скотчем. Головне щоб він ніде не терся та не чіплявся, навіть трішечки.
І нарешті чутливість. Тут у кожного кіберспортсмена свої звички. Деякі, найчастіше так роблять снайпери, грають на дуже низькій сенсі: миша буквально їздить туди-сюди через весь килим. Але в середньому чутливість налаштовують так, щоб при грі пробіг миші по килимку становив 5-7 сантиметрів.
Хочеш придбати якісну клавіатуру – тобі сюди →
Потрібна мишка – заходь →
А ще великий вибір килимків – клік!!! →
МОНІТОР
В кіно, зазвичай, 25 або 30 кадрів, тому багато хто вважає, що це межа сприйняття для людського ока. Але це не так, повірте. В динамічній грі ви миттю відчуйте різницю між 50 і 120 герцами. Ні, окремих кінокадрів, про які ми говорили вище, ви не побачите. Але плавність картинки зміниться радикально, а значить зміниться і влучність прицілювання в будь-якому шутері. В сліпих тестах моніторів різниця, нехай ледь помітно, відчувається навіть між величинами в 144 і 240 герц. На таких великих цифрах результативність гри вже особливо не змінюється, але ось якщо перейти з 50-60 герц на 120-140 – можна істотно поліпшити точність стрільби. Ви просто помітите, що стали потрапляти трохи частіше.
Хочеш собі ігровий монітор? Клікай сюди →
ГОЛОСОВЕ СПІЛКУВАННЯ
Користь від текстового чату в розпал бою – близька до нуля. Проте голосова комунікація в тих іграх де вона підтримується помітно покращує результат команди. Яку вибрати гарнітуру – зовсім неважливо. Ця стаття не для меломанів. Головне, щоб був пристойний мікрофон: не дратуючий членів команди шипінням і тріском. І так! Вчити англійську. Подобається вам чи ні, сьогодні це загальноприйнята міжнародна мова спілкування. Нею в онлайні говорять і німці, і поляки, і шведи. Не соромтеся, ніхто від вас не чекає бездоганної вимови і навіть пари сотень слів вже цілком вистачить для нормального спілкування.
Купи собі нову гарнітуру. Тут є з чого вибрати →
ТІЛЬТ
Такий стан як тільт знайомий всім. Навіть тим хто ніколи не чув цього слова. Суть в тому, що коли ви починаєте програвати ви дратуєтесь, через це рівень гри падає, ви знову програєте, ще сильніше дратуєтесь. В такі моменти дуже складно оцінити: так, я почав грати погано, треба перепочити. Навпаки, низка поразок затягує: я в нормі, ось зараз, ще трохи і відіграюся. Хоча насправді ви граєте все гірше і гірше. В азартних іграх так програвали родові помістя. Онлайн ігри гуманніше, але злити за вечір стільки очок, що потім не відігратися за місяць – це раз плюнути. Рецепт простий: як тільки програли двічі поспіль – робіть перерву, хвилин на двадцять, без всяких “але”, як жорстке правило. Ви здивуєтеся скільки одиниць рейтингу вам це заощадить. До речі, сказане справедливо навіть в іграх без рейтингу, адже на рівні моторики наше тіло слухняно запам’ятовує все що ми робимо часто: весь день грали погано, значить закріпили навик поганої гри. Уникайте цього.
ІГРИ МАЙСТРІВ
Будь-хто вам скаже: ви, мовляв, вчіться у професіоналів, аналізуєте запис. Це дуже правильно, абсолютно очевидно. Але тут є один цікавий і більш тонкий ефект. Ви можете помітити, що якщо з півгодини подивитися скілловий геймплей, а потім сісти грати самому – ваш власний скілл спочатку буде трохи вище звичайного. Поки ви дивитеся відео, мозок мимоволі налаштовується на правильний темп і манеру гри, помічає якісь дрібниці, які ви, можливо, навіть не фіксуєте свідомо. Просто спробуйте.
ТРЕНУВАННЯ
Ми вже домовилися, що стаття не для професіоналів, у яких жорсткий режим дня: тренери, дієти і мало не особисті масажисти. Тому під словом “тренування” ми маємо на увазі саме банальне: сісти і пограти. Проте, професіонали радять ставити собі мету перед кожним тренуванням. Або, якщо хочете, придумайте собі ачівку та постаратеся її досягти під час гри. Наприклад, зіграти партію та жодного разу не загинути або зробити за день 30 хедшотів, тричі зарізати ворога ножем, вбити двісті Крипів, ну і так далі. Щось максимально конкретне, про що буде легко відповісти собі – вийшло чи ні. Вигадуючи різні ачівки на кожен день ви по-перше, зробите гру цікавіше, а по-друге, ефективно прокачаєте найрізноманітніші скілли.
ТРЕНАЖЕРИ РЕАКЦІЇ
Щоб тренувати точність і реакцію є спеціальні програми тренажери, наприклад OSU!. Це невелика динамічна іграшка в якій деякі кіберспортсмени розминаються перед матчами або, як ще кажуть, вони розклікуются. Ще є Aim Hero і десятки аналогів для тренування реакції точності і багатозадачності. Втім користь від програм тренажерів визнають не всі. Багато професіоналів вважають їх повною нісенітницею і тренуються тільки в своїй титульній дисципліні. Ну, ми скажемо так: спробуйте, але без фанатизму та простежте, чи дає це якийсь ефект. Якщо так – беріть на озброєння, якщо немає – киньте.
СПЕЦІАЛІЗАЦІЯ
Часта дилема для гравців-аматорів: наскільки вузькою повинна бути спеціалізація? Тренувати якийсь один клас героя, чемпіона, расу або всіх потроху? Тут опитані майстри проявили абсолютну одностайність: якщо гра вам дійсно подобається і ви збираєтеся залишитися в ній надовго, то спробувати, саме спробувати, варто взагалі все. Героїв, раси, види зброї і так далі. Але спробувати по трохи, щоб тільки відчути: як це грається, знати ворога в обличчя. А ось серйозно тренувати і відточувати треба щось одне: одну расу в RTS, один клас в командних шутерах. Награвши тисячу годин складно не стати в цьому майстром. Достатньо не розпорошуватися і не закріплювати помилки.
ПОМИЛКИ
Якщо ви граєте довго, а результати як і раніше – так собі, ви майже напевно повторюєте одну й ту ж помилку, або кілька одних й тих самих помилок. Сказати легко, але піди спробуй виправити. Адже те, що повторено безліч разів уже міцно засіло на рівні рефлексів. Як бути? Для початку потрібно правильно виявити помилку. В цьому допоможе приятель з більш високим скіллом. Адже у вас напевно є такий приятель, правда? Також важливо визнати для себе: так, це помилка, це не мій особливий стиль, не “мені так зручно”, а помилка. Далі з’ясуйте: а як правильно? Чого не робити – ясно, а що робити замість? І потім просто ставте собі цілі на день, ті самі ачівки: зіграти хоч один раз правильно, грати правильно протягом години або, наприклад, 5-10 партій поспіль. Ви помітите, як одні рефлекси потроху прийдуть на зміну іншим, а клас гри помітно зросте.
СПОРТ
Та останнє на сьогодні. В іменнику “кіберспорт” не випадково є слово “спорт”. Можливо ви не збираєтеся бігти марафон або брати участь в олімпіаді, але організм – єдина система, в якій рідко коли вдається прокачати щось одне. Від того, як забезпечується киснем ваш мозок, залежить швидкість і якість прийнятих рішень. Серйозно! Займіться спортом: біг, басейн, ушу, вейкборд. Що завгодно де є хороша кардіо-складова. Гармонійний розвиток тіла незабаром позначиться і на ігрових результатах та й на багатьох інших аспектах вашого життя.