Ви зараз переглядаєте Гайд Відьмака. Звідки почати, що потрібно знати.

Гайд Відьмака. Якщо ви тільки зараз почали пізнавати Відьмака, ось що потрібно знати про світ, книги «Відьмак», ігри та інше.

1-й сезон серіалу “The Witcher” від Netflix підняв багато галасу. Як виявилось, дуже багато людей, які уподобали серіал, вперше зустрілись з винищувачем монстрів. На жаль, подивившись творіння Netflix, вникнути в суть подій в цьому фентезійному світі, м’яко кажучи, важко. І хоча суперменові Генрі Кавіллу, на мій подив, вдалося влитися в роль Відьмака відмінно, сам персонаж в серіалі розкрито не було, як і більшість характерів.

Гайд Відьмака - зображення №2

Хто такий Геральт та чому він у діжці? Хто така Цирі? Що це за історії та коли вони відбуваються?

Якщо ви хочете дізнатися більше про Відьмака, але не знаєте, з чого почати, ось посібник. Це допоможе вам швидко зрозуміти, кого і що вам потрібно знати, і що ви повинні прочитати і грати в першу чергу.

Існує вісім оригінальних книг, три головні відеоігри та кілька спінофів (взагалі, що таке Гвінт?). І це ще не все: існують комікси, аудіокниги та польський серіал.


Гайд Відьмака

Відьмак: гайд для новачків

Найважливіші персонажі

В усьому світі Відьмака є велика кількість персонажів, але лише кілька, про які ви насправді повинні знати.

 • Геральт – мутант, мисливець на монстрів, якого ненавидить світ, який він захищає, за винятком прекрасних чарівниць, які однаково його обожнюють. Присутній в: всюди.
 • Цирі – принцеса, доля якої пов’язана з Геральтом, і стає його прийомною дочкою протягом саги. Присутня в: Книги, серіал та третя відеогра.
 • Йеннефер – запальна чарівниця, яка є коханням всього життя Геральта, хоча вони розлучаються частіше, ніж бувають разом. Присутня в: Книги, серіал та третя відеогра.
 • Яскір (польскою “Jaskier”) – Поет, бард і денді, який є частим супутником Геральта в подорожах і часто є причиною, через яку він потрапляє в біду. Присутній в: Всюди.
 • Тріс – Ще одна чарівниця, закохана в Геральта, Тріс допомагає виховати Цирі і є для неї чимось на кшталт сестри. Присутня в: Всюди.
 • Золтан – Ветеран війни, Золтан Чівай, з компанією таких самих як він, увесь час хмільних, гномів, котрі стали супутниками Геральта. Присутні у: Усі три гри, романи Хрещення Вогнем та Володарка озера.

Нації та ключові терміни

Телесеріал Відьмак відбувається у великому фентезійному світі, книги та ігри зосереджуються на різних країнах та регіонах. Ось основна карта (хоча війни, що розгортаються з часом, змінять політичні межі). Вставка в правій частині показує територію Півдня, захоплену імперією Нільфгаард, в той час як основна карта показує Північні Королівства, де відбувається більшість історій. Острови Скелліге розташовані біля узбережжя на захід.

Відьмак: гайд для новачків
Відьмак мапа

Нації

 • Цинтра – одне з Північних королівств, яке захопило Нільфгаард під час першої Північної війни.
 • Рівія – Невелике Північне королівство, відоме через вислів “Геральт з Рівії”. Геральт насправді не з Ривії, але взяв ім’я як простий орієнтир для тих, хто скептично ставиться до Відьмаків. Рівія уклала союз із сусідкою Лірією, щоб стати королівством Лірія та Рівія.
 • Нільфгаард – Південь контролюється розповсюдженою імперією Нільфгаард, а править Емхір вар Емрейс, важлива фігура в деяких розповідях про Відьмака. Погані хлопці, хоча це ніколи не так просто.
 • Скелліге – така собі Ірландія у світі Відьмака, острівне царство біля узбережжя Північних королівств. Страшно незалежні але в союзі з Цинтрою.

Ключові терміни

 • Відьмак – професійний вбивця монстрів. Відьмаки піддаються інтенсивним (і жорстоким) тренуванням з дитинства і піддаються мутагенам, які змінюють їх тіло, роблячи їх сильнішими, живуть довгим життям і мають котячі очі. Вони також стерильні. У світі мало відьмаків, на них часто дивляться як на виродків.
 • Право несподіванки – звичай, в якому за врятоване життя клянуться віддати те, що мають але ще не знають про це (новонароджена дитина, наприклад).
 • Сполучення сфер – космічний катаклізм , який відбувся 1500 років назад, та спричинив злиття світів. Завдяки цьому в Неверленді (так Сапковський в одному з інтерв’ю назвав світ Відьмака) з’явилися люди і безліч істот, які не належали цьому світові. Тому, наприклад, вампіри, гулі, грифи не мають своєї екологічної ніші. Вони являються реліктами періоду Сполучення Сфер. Їх поширення призвело до появи професійних мисливців на них – мутантів-відьмаків.

Книги Відьмак

Найкраще для: розуміння політики, історії кохання Геральта та Йеннефер, спостерігання за тим, як Цирі виросте.
Порядок читання:
Анджей Сапковський. Відьмак.
Книга 1Останнє бажання
Книга 2Меч призначення
Книга 3 – Кров Ельфів
Книга 4 – Час Погорди
Книга 5 – Хрещення вогнем
Книга 6 – Вежа Ластівки
Книга 7 – Володарка Озера
Книга 8 – Сезон гроз

Відьмак: гайд для новачків
Відьмак Книги

Книги Анджея Сапковського про “Wiedźmin”, як відьмаків називають в оригінальній польській мові, є джерелом для всього, що з’явиться пізніше. Сапковський створив Геральта та його світ в серії коротких оповідань, зібраних у двох книгах під назвою «Останнє бажання» та «Меч призначення», а потім звідти розгорнув в сагу з п’яти романів, що закінчилась приквелом під назвою «Сезон гроз».

Якщо ви думаєте, що приквел може бути гарним місцем для початку ознайомлення, то це не так. “Сезон Гроз” це середина короткого оповідання з життя Геральта, а не початок, і закінчується епілогом. Це заплутане місце для початку. Ви обов’язково повинні лишити його на потім.


Ігри Відьмак

Найкраще для: досвіду життя у його світі, керуючи Геральтом, коли він дорослішає та стає трохи менш цинічним героєм.
Порядок гри: Відьмак 3, потім його розширення, а потім Відьмак 2, якщо вам справді потрібно більше.

The Witcher

Гайд Відьмака - зображення №7

Відеоігри CD Projekt Red відповідають за популяризацію серіалу за межами Польщі. Однак з кожною новою грою вносилися значні вдосконалення, і це не той тип серій, де потрібно починати з першої. Оригінальна гра «Відьмак» була безладною, і хоча режисерська версія покращила незграбний переклад, і є моди, щоб налаштувати жалюгідний бій, її все ще можна пропустити.

The Witcher 2

Гайд Відьмака - зображення №9

Відьмак 2: Вбивця королів – це певне вдосконалення. Її сплетені сюжетні гілки були вражаючими на той час, але це все ще не рекомендація. Такі яскраві квести – як той, де Геральт прокидається з похмілля та з татуюванням і повинен загадувати події минулої ночі – розповсюдженні досить далеко один від одного. Бойова система стала краще, але це просто означає, що вона перейшла від жалюгідної до посередньої. Та все ж існує безліч модів, які варто спробувати.

The Witcher 3

Гайд Відьмака - зображення №11

Якщо ви хочете побачити з приводу чого вся ця метушня, тоді вам сюди. Відьмак 3: Дике полювання – чи не найкраща рольова гра сьогодення. Не турбуйтесь, що вам чогось не вистачить почавши з третьої частини. Хоч на початку гри є сцена де вас запитують про події попередньої гри, та все ж сюжет черпає надхнення більше з романів, через що втрачається головна нитка створена у Відьмак 2. Після двох ігор ігнорування та відсторонення центральних персонажів з книг, таких як Цирі та Йеннефер, Відьмак 3 виводить їх на головну сцену, показуючи що основа взята з книжок – більш корисна.

Гайд Відьмака - зображення №13

Три RPG – це ще не кінець. Також є дві спін-оф на базі gwent – міні-гри в яку Геральт грає у The Witcher 3. Якщо ви граєте в неї і вам цього мало, то є безкоштовна онлайн-версія, яка називається Gwent, і однокористувацька рольова гра, що основана на gwent під назвою Thronebreaker, яка дозволяє вам грати за королеву Мев, володарку Ривії та Лірії, під час війн, що передували іграм Геральта. Або ви можете спробувати Condottiere, настільну гру для двох-шести гравців.

Пропустіть The Witcher Adventure Game. Це цифрова адаптація настільної гри від CD PROJEKT RED, яка не була добре сприйнята.


Польський фільм та комікси

Найкраще для: відпочинку та якщо ви все ще бажаєте більшого.
Порядок: Почніть з коміксів Dark Horse comics, потім перейдіть до коміксів CD Projekt Red, а потім дивіться серіали.

Серіал Відьмак

Серіал Netflix – не перша спроба виведення Геральта на екран. У 2001 році польська продюсерська компанія випустила тринадцяти серійну адаптацію двух перших книг про відьмака. За рік до виходу проекту в світ вийшов однойменний повнометражний фільм, що представляє собою скорочену версію серіалу (схожий на нарізку сцен, його краще пропустити). Сам серіал є малобюджетним з поганими декораціями та спецефектами, а сюжет відходить від канону. Та всеж він має свою армію фанів та свої плюси.

Відьмак: гайд для новачків
 • Акторська гра Міхала Жебровського, виконавця головної ролі, вище всяких похвал. Готуючись до ролі Геральта, він сім місяців вивчав бойові мистецтва. І зовні він набагато більше схожий на свого героя, ніж Генрі Кавілл.
 • Польська природа навіть при всіх повторах все одно захоплює дух.
 • Виконавець ролі Яскіра Збігнєв Замаховський дійсно відмінний співак.
 • А похмурий і проникливий саундтрек Гжегожа Цеховського ідеально лягає на картинку і працює на загальну атмосферу.

Комікси Відьмак

Геральт також мав прекрасні пригоди в коміксах. Деякі були опубліковані компанією CD Projekt Red і проходять між відеоіграми, а інші були опубліковані Dark Horse і декілька з них продовжують пригоди Геральта після The Witcher 3. Тут, згодом, з’явиться список коміксів.


Можливо буде цікаво: Відьмак від Netflix. Критикуємо серіал The Witcher


Vlad Zima

Залишити відповідь