З кожним роком у мобільні девайси встановлюють все більш потужні процесори, збільшують кількість оперативної пам’яті і створюють нові можливості для роботи з тривимірною графікою. Розробники мобільних ігор користуються цим і постійно пропонують нові захоплюючі проекти з більш складним геймплеєм і всілякими спецефектами.
І далеко не в усі сучасні ігри можна грати виключно за допомогою сенсорного екрану – це складно й незручно. Якщо сам по собі сенсор екрану з керуванням не впорається – йому допоможуть спеціальні аксесуари. Це може бути ігровий джойстик у вигляді геймпада або тригера – контролер для пальців. Розповім, чим вони відрізняються і як вибрати відповідний для себе.
В чому різниця між геймпадом і тригерами для смартфонів
Геймпад для смартфону – повноцінний джойстик з D-подібними кнопками, набором клавіш-дій, нерідко аналоговими стіками та іншими елементами повнорозмірних девайсів. Виконує різні функції в іграх – це залежить від ціни та можливостей. Кількість органів управління відрізняється, і вони можуть розташовуватися в межах одного блоку або двох контролерів, які фіксують смартфон або планшет по обидва боки.
Тригер – простий механічний контролер, основне завдання якого – зняти навантаження з великих пальців. Якщо натискати спеціальні курки, пластини тригера тиснуть на екран смартфона і змушують спрацьовувати сенсор. Такі пристрої підходять для простих ігор, де потрібно виконувати кілька основних дій, наприклад для шутерів і перегонів з простим та банальним геймплеєм.
Тип підключення і операційна система смартфона
Для простої синхронізації геймпада з планшетом або смартфоном на iOS він повинен бути оснащений Bluetooth. Є альтернативні варіанти з підключенням через роз’єм micro-USB або універсальний перехідник OTG, але вони підходять тільки для пристроїв на базі ОС Android і не так зручні, як з Bluetooth. Але слід враховувати, що в деяких іграх можна спіймати бан за використання геймпаду, який використовує віртуальне середовище для емуляції натискань, якщо ви граєте онлайн.
Операційна система смартфона або планшета – найважливіший фактор, який потрібно враховувати перед покупкою геймпада.
ОС Android – для гаджетів на її базі потрібно враховувати версію програмного продукту. Як правило, для сучасних геймпадів актуальна будь-яка версія ОС вище 8.0, але про всяк випадок варто запитати у продавця, чи підходить версія вашого смартфона або планшета до вибраного контролера.
iOS – мало сучасних геймпадів розрахованих на синхронізацію з продуктами компанії Apple. Винятком можна вважати пристрої від брендів Gamevice, Steelseries, Microsoft або Sony. З бюджетних варіантів китайських торгових марок можна виділити MFI і Gamesir.
Якщо геймпад йде в комплекті до потужного ігрового смартфону, то з ним проблем точно не виникне, наприклад як у Xiaomi Black Shark 3 і його попередніх поколінь.
З тригером все простіше: його підключати до ОС і синхронізувати зі смартфоном не потрібно. Досить правильно закріпити контролер на смартфоні.
Тип конструкції геймпада
Геймпади для смартфонів і планшетів за типом конструкції можна поділити на два типи: повноцінні – у вигляді блоку, який зазвичай забезпечений підставкою-тримачем, – або у вигляді двох контролерів, які фіксують смартфон з двох сторін.
Повноцінні геймпади мають всі органи управління в одному корпусі, включаючи аналогові стіки – рухливі кнопки-джойстики. Часто у них є і вбудований акумулятор, який можна заряджати в перервах між ігровими сесіями, – з ним пристрій стає бездротовим.
Тримач для смартфона або планшета в таких контролерах може мати різну конфігурацію, але він в будь-якому випадку фіксує гаджет в горизонтальному положенні. У бюджетних моделей геймпадів бувають слабкі тримачі, які під час динамічних ігор трясуться і поступово розхитуються. У деяких моделях їх немає, тому доводиться купувати додатково.
Геймпади з фіксацією смартфона з двох сторін – альтернативний варіант. З ними не доведеться переживати, що смартфон випаде, якщо сильно захопитися грою, а інше – справа особистих уподобань власника.
Багато геймерів звикли до певного формату консольних геймпадів і серед мобільних аксесуарів підбирають щось схоже – класичну форму або фіксацію з двох сторін. Що стосується функціоналу і кількості клавіш, ніяких обмежень немає в обох випадках.
Потрібні елементи управління геймпада
Крім ключового набору кнопок руху та дій контролери у вигляді геймпадів можуть мати аналогові стіки для маніпуляцій. Це дійсно корисні компоненти, які дозволяють домогтися повного контролю над ігровими процесами. У шутерах і подібних іграх без стіків неможливо отримати такі відчуття, які задумали творці.
Якщо ви плануєте грати в VR-ігри, переплачувати за додаткові органи управління сенсу немає: в спеціальних контролерах зазвичай є тільки один аналоговий стік і кілька кнопок дій.
Матеріал та кріплення тригера
Тригери – аксесуари без складних конструктивних елементів. Їх основне завдання – зняти навантаження з великих пальців, тому особливих труднощів з вибором хорошого девайса зазвичай не виникає.
Важливо звернути увагу на тактильне сприйняття девайса і його термін служби, які багато в чому залежать від матеріалу. Переважна кількість трігерів роблять з пластмаси, і хороші рішення в цьому сегменті пропонують бренди Baseus і Arkade. Є й дорожчі металеві тригери – такі моделі міцніші й довговічніші. Хороші варіанти роблять в Royal Triggers.
Бюджетні моделі тригерів зазвичай кріпляться на смартфон за допомогою важеля затиску й пружинки, які з часом слабшають і вже не гарантують щільне прилягання до телефону, важливе для гри. У дорогих металевих рішень кріплення надійніше й зручніше. Існують також стрічкові кріплення з рамками, що утримують, і фіксатори, які доповнені притискачем у вигляді гайки, що закручується.
Важливо: не у всіх моделей є вирізи під бічні кнопки телефону. Це потрібно перевіряти перед покупкою.
Вид та матеріал курків тригера
Курки тригерів в основному бувають у вигляді тонких металевих пластин і механічних кнопок. Цей нюанс – справа смаку, але варто врахувати, що деякі курки після натискання видають клацання, і багатьом користувачам подобається такий звуковий супровід.
Курків зазвичай два – на лівий і правий вказівні пальці. У рідкісних випадках виробники випускають на кожен трігер по два курки – це дозволяє збільшити перелік завдань, які повинен виконувати контролер. Наприклад, можна крім стрільби ще задати дії нахилу вліво або вправо. Але це не дуже зручно.
На що звертати увагу при виборі геймпаду або тригера для смартфону
- При виборі геймпаду потрібно приділити увагу комплектації: фіксатор для смартфона не завжди присутній в наборі.
- Для геймпаду потрібно враховувати ОС конкретного смартфона, а також його сумісність з тим або іншим контролером. Тригер підключати до смартфону не потрібно – тільки закріпити на ньому.
- Чим більше стіків на геймпаді, тим більше можливостей в ігровому процесі – такі органи управління набагато зручніше, ніж застарілі ігрові кнопки. Однак для VR-ігор потрібен мінімум клавіш.
- Моделі геймпадів відомих фірм оптимізовані під всі сучасні та популярні 3D-додатки.
- При виборі тригеру важливі тип кріплення і зручність експлуатації. Ціна багато в чому залежить від репутації бренду і матеріалів – пластику або металу.
- При покупці і тригера, і геймпада важливо орієнтуватися на власні відчуття: звуки, тактильний комфорт, звички. Саме так вибирають аксесуари досвідчені гравці.