Ви зараз переглядаєте Що таке торрент? Як користуватися торрентом?

Що таке торрент, розберемося як він працює, встановимо програму, трохи налаштуємо її, навчимося через неї завантажувати, а також подивимося, як її легко видалити.

Що таке торрент?

Торрент – це сервіс, який працює за мережевим протоколом BitTorrent (протокол для обміну файлами), технологія якого дозволяє з великою швидкістю передавати файли в інтернет-мережі.

Як працює торрент?

Починається все дуже просто. Ви вибираєте якийсь певний файл на своєму комп’ютері. Далі даний файл необхідно відправити в спеціальну програму-клієнт (мова про яку піде трохи пізніше). Програма, обробивши файл, видасть новий, зовсім маленький файл, з розширенням “.torrent”. Даний файл можна назвати словником (торрент-файлом), бо в ньому буде записана коротка інформація: про основний файл, його розмір та розташування.

Інформація з Вікі: файл метаданих з розширенням .torrent є словником в bencode-форматі — використовується в p2p – мережі BitTorrent і містить інформацію про файли, трекери та ін.

Що таке торрент - зображення №2
Що таке торрент?

Вийшов словник. Вже можна передавати його друзям та знайомим, щоб поділитися його вмістом. Але, як правило, користувачі хочуть поділитися своїм файлом відразу з усім світом й вивантажують його на спеціальний торрент-трекер, а це, у свою чергу, звичайний інтернет-сайт, який можна вважати сервісом для збору інформації, де користувачі коротко описують зміст свого файлу та при необхідності додають скріншоти та гарні світлини.

Що таке торрент - зображення №4
Що таке торрент?

Після того як торрент-файл завантажений на будь-який сайт він відразу стає доступним для завантаження будь-яким користувачем. Але потрібно пам’ятати, що при скачуванні із сайту користувач отримує не сам файл, а тільки торрент-список, де вказано розташування потрібного файлу.

Що таке торрент - зображення №6
Що таке торрент?

Таким чином, запустивши даний словник своєю торрент-програмою, користувач, а точніше його програма, автоматично дізнається, що файл знаходиться на певному комп’ютері в певній папці. Виходячи з цього програма підключається до потрібного комп’ютера та завантажує інформацію безпосередньо з нього.

Що таке торрент - зображення №8
Що таке торрент?

Потім з’явиться ще кілька користувачів, котрі скачали торрент-словник з інтернет-сайту та теж дізналися де зберігається потрібний файл. Але їм пощастило трохи більше: вони будуть завантажувати потрібну інформацію не лише з початкового комп’ютера, а й з комп’ютера користувача, котрий завантажив даний файл до них.

Таким чином завантаження інформації йде одночасно з двох комп’ютерів, що в рази може збільшити швидкість завантаження. Потім з’являються ще кілька користувачів, які можуть завантажувати ще швидше, бо скачують потрібну інформацію по частинах відразу з декількох комп’ютерів. Потім з’являться ще бажаючі завантажити цікаву інформацію, котрі будуть завантажувати ще швидше і т. д. і т. п.

Я гадаю ви зрозуміли, що чим більше активності навколо одного файлу тим більше шансів скачати його з комфортною швидкістю. Тепер, коли принцип роботи торрента став зрозумілий, ми можемо переходити далі.

Термінологія

Перш ніж ми перейдемо до роботи з програмою хочу звернути вашу увагу на термінологію, яку можна почути найчастіше при роботі з торрентом.

Торрент-трекер – це звичайний сайт на якому розташовані словники для завантаження файлів з коротким описом та гарними світлинами.
Торрент-клієнт – це програма для завантаження та вивантаження торрент-словників.
Сіди – це люди, які завантажили файл вже на 100% та продовжують їм ділитися з іншими користувачами.
Піри – це люди, які скачали файл менше ніж на 100%, але вже роздають іншим користувачам ті частинки, котрі встигли завантажити самі.

Торрент-клієнт

Існує декілька торрент-клієнтів. Я зупинюсь на двох з них – «uTorrent» та «BitTorrent». Програми максимально прості та мають мінімум зайвого, відмінно справляються із завданням по створенню й завантаженню торрент-файлів.

uTorrent – програма-клієнт пірінгових мереж, що працює з протоколом BitTorrent, створена в 2005 році Людвігом Стрідеусом. На сьогоднішній день є найпопулярнішим торрент-клієнтом.

BitTorrent (або Mainlain) – програма-клієнт пірінгових мереж, створена розробником протоколу BitTorrent Бремом Коеном.

Різниця між uTorrent і BitTorrent на сьогоднішній день практично вся лежить в площині історичній. BitTorrent був створений розробником однойменного протоколу та спочатку був написаний на мові Python, uTorrent – шведським програмістом і на С ++. Для Windows BitTorrent писався на тому ж С ++. Сьогодні BitTorrent грунтується на коді uTorrent – розробники викупили конкуруючий клієнт, так що схожість між двома програмами стала максимальною.


Як користуватися торрентом?

Для початку потрібно завантажити та встановити торрент-клієнт на ПК. Будемо розглядати на прикладі uTorrent. BitTorrent має ті ж інтерфейс та налаштування, тому не важливо, котру з них ви оберете. Невелика різниця при встановлені, але це не суттєво.

Скачати uTorrent

Посилання з офіційних сайтів:

Встановлення торрент-клієнта uTorrent:

Встановити uTorrent

Сам процес встановлення дуже простий. Завантажуємо інсталяційний пакет (за посиланням вище) та запускаємо його.

Нас вітає майстер, котрий допоможе інсталювати uTorrent, клієнт № 1 для завантажень.

Тиснемо «Next»

Що таке торрент - зображення №10

Тепер нас попереджують, що розвелось дуже багато шахрайських вебсайтів, котрі користуються безкоштовною версією uTorrent та додають свій код до інсталяційного пакету, який може нанести шкоду вашому пристрою. Щоб захиститись, переконайтесь, що завантажуєте програмне забезпечення з офіційного сайту https://www.utorrent.com

Тиснемо «Next»

Що таке торрент - зображення №12

Читаємо умови використання клієнта або не читаємо → тиснемо «Agree», що значить “погоджуюся”.

Що таке торрент - зображення №14

Обираємо опції інсталяції, лишаючи потрібні прапорці:

 • Створити пункт меню “Пуск”
 • Створити іконку швидкого запуску
 • Створити іконку на робочому столі

Тиснемо «Next»

Що таке торрент - зображення №16

Additional Setting (Додаткові налаштування):

 • Додати виключення для uTorrent до брандмауера Windows → лишаємо обов’язково.
 • Запускати uTorrent разом із Windows

File Types (Які типи файлів клієнту розпізнавати) → лишаємо все.

Що таке торрент - зображення №18

Спостерігаємо процес інсталяціїї – це швидко.

Що таке торрент - зображення №20

Все. Вам дякують за інсталяцію. Якщо не зняти прапорець, то при натисненні «Finish» вікно встановлення зникне та запустися торрент-клієнт.

Що таке торрент - зображення №22

Вчимось користуватись торрентом

Як ви вже зрозуміли, для того щоб завантажити потрібний файл через торрент у нас повинен бути його словник. Його можна знайти, як я вже писав вище, на торрент-трекерах або інших сайтах. Їх у мережі безліч. Можете шукати в просторах інтернету, за допомогою Гугла, але все ж раджу заходити на перевірені, щоб не нахапатись всіляких кібернетичних зараз. Рекомендую один з таких, з величезним асортиментом та ще й солов’їною → https://toloka.to/

Як скачати .torrent на торрент-трекері

Скачати .torrent

Розглянемо процес на прикладі торрент-трекера “Толока”. Для завантаження із цього трекера потрібно буде зареєструватися.

Заходимо – шукаємо. Вводимо в пошук потрібний нам файл → тиснемо «Пошук» або «Enter». За результатами пошуку нам відкриється сторінка з фільтром та списком знайдених файлів (див. скрін нижче). Із фільтром розбирайтесь самі, а ми до списку.

В ньому буде список (це зрозуміло) з описом кожного файлу чи файлів, в основному в який входить: автор, розмір, кількість завантажень, кількість сідів та піри, а також дата вивантаження.

Що таке торрент - зображення №24

Знайшовши відповідний до наших потреб файл, клікаємо на назву в списку та потрапляємо на сторінку із ще детальнішим описом, в кінці якого буде знаходитись потрібний нам .torrent, а також список файлів завантаження. Тиснемо завантажити й отримуємо торрент-словник (див. скрін нижче).

Що таке торрент - зображення №26

Як додати новий торрент

Тож ми вже маємо файл .torrent, котрий просто відкриваємо, а встановлений на ПК торрент-клієнт автоматично зчитає з нього інформацію. Лишається додати новий торрент: обрати місце, куди буде збережено завантаження та вимкнути не потрібні нам файли. Нижче, на зображені, стрілочками відмічено основні зони, про які потрібно знати: вибір теки для завантаження, інформація про Торрент, список включених туди файлів (ви можете обирати, які скачати).

Що таке торрент - зображення №28

Додали, татиснувши «Так» і ось, що ми маємо (див. скрін нижче):


Як керувати завантаженнями

 1. Бокова панель, де автоматом обрані наші торренти.
 2. Панель керування завантаженнями.
 3. Список завантажень. Наш щойно доданий торрент в статусі під’єднання – торрент-клієнт саме шукає таких самих активних клієнтів, які вже мають частинки потрібних вам файлів.
 4. Додаткові вкладки з додатковою інформацією.
 5. Кількість активних сідів та піри на вкладці «Інфа».
Що таке торрент - зображення №30

За 3-5 секунд uTorrent під’єднався до пірів: почалось завантаження.

Що таке торрент - зображення №32

За допомогою панелі керування ми можемо зупинити або відновити завантаження, видалити чи додати новий торрент, створити торрент, а також, якщо у нас декілька активних завантажень – керувати їх чергою. На зображенні, нижче, відмічено панель та вкладку «Файли», де можна переглянути інформацію про файли, котрі входять до торренту.

Що таке торрент - зображення №34

Якщо ви помітили – мій торрент, на разі, зупинено.


Як керувати чергою

Якщо ми маємо декілька активних торентів, то нам не завадить ставити їх в чергу завантажень.

Йдемо шляхом → «Опції» → «Налаштування» → «Черга». Тут нам потрібні:

 • «Максимальна кількість торрентів» – це загальна кількість як завантаженнь, так і відвантажень (коли файл вже роздається.
 • «Максимальна кількість активних завантажень» – це торренти, котрі ще завантажуються.
Що таке торрент - зображення №36

Також можна посувати в черзі активні торренти вгору або донизу просто натиснувши на стрілочки в кінці панелі керувань. Активні торренти матимуть нумерацію 1, 2, 3 і т. д.

Приклад на зображенні нижче. У мене два активних торренти, кількість у черзі активних завантажень – 1. Як бачимо, завантажується лише перший в списку, а другий стоїть у черзі

Що таке торрент - зображення №38

Як керувати швидкістю завантаження

Ми можемо обмежити швидкість завантаження чи відвантаження просто клікнувши правою клавішею миші на потрібний нам торрент та обрати у випавшому меню «Розподіл пропускної здатності». Тут можна дозволити клієнту автоматично керувати обмеженням, обравши пріоритет «Високий», «Нормальний» чи «Низький» або ж вручну виставити швидкість (див. скрін нижче).

Що таке торрент - зображення №40

Як автоматично вимкнути ПК по закінченню завантаження

Дуже корисна функція, якщо ви на ніч ставите завантаження: автоматичне вимкнення, перезавантаження чи режим очікування вашого ПК.

Для цього потрібно перейти в → «Опції» → «Автоматичне вимкнення» → вибрати, що вам потрібно. Все!

Що таке торрент - зображення №42

Це все, що потрібно знати на початкових етапах. Відкрити завантажений файл також можна клікнувши правою клавішею миші на торрент та обрати «Відчинити» або «Відчинити теку розташування».


Видалити uTorrent

Тут взагалі все просто:

Тиснемо «win+r» та вводимо «appwiz.cpl». Підтверджуємо → «Enter»

Що таке торрент - зображення №44

Ми потрамили до списку програм встановлених на вашому ПК. Обираємо uTorrent та тиснемо «Видалити»

Що таке торрент - зображення №46

Декілька секунд очікування і перед нами вікно деінсталяції, де потріно клікнути на «Uninstall». Також, якщо бажаєте видалити всі налаштування програми, поставте прапорець на «Remove my settings»

Що таке торрент - зображення №48

Сподіваюсь ви зрозуміли, що таке торрент та знаєте як користуватися торрентом.
На цьому все.
Дякую, що були з нами!

Vlad Zima

Залишити відповідь